Rate this item
  • 0.00 / 5 5
(0 votes)

تاریخچه عطریات ۱۴۹۰ تا ۱۹۰۰ به تفصیل در زیر آمده است. این سالها شامل دوره هایی چون رنسانس ، کلاسیک ، لوئی پانزدهم ، ناپلئون و دوره عطرسازی مدرن می باشد.

تاریخچه عطریات دوره ۱۴۹۰-۱۶۰۰

سالهای بین ۱۴۹۰ تا ۱۶۰۰ به دوره رنسانس مشهور بوده است. در این دوره بین ملکه ها و فاحشه های نجیب زاده بر سر فرمولهای محرمانه ای که توسط شیمیدانان اولیه ایتالیایی خلق شده بود و مواد تشکیل دهنده مکشوفه عطرها را که از آسیا و امریکا وارد شده بودند، دعوا و جدل بود.

دوره رنسانس منجر به ظهور بینش جدیدی از جهان شد.معمارها، مهندسین ، هنرمندان و پژوهشگران در سراسر اروپا در سفر بودند.با افزایش تأثیر حامیان قدرتمند و ثروتمند، هنر رونق بیشتری یافت. اولین مقالات شیمی به طور گسترده ای جایگزین علم کیمیا و دستورالعملهای آن شد. واسکودوگاما، کریستوف کلمب، ماگلان جهانگردان مشهوری بودند که از آمریکا و هند با خود مواد خام جدیدی نظیر کاکائو، وانیل، تنباکو، فلفل و میخک و هل …. به همراه می آوردند.

در دربار زنان حرمسرا با اسرار زیبایی و سم ها با یکدیگر رقابت می کردند.عطرسازان اسپانیایی و ایتالیایی بعد از ترک کشورهایشان، به پاریس آمدند و مغازه های عطرفروشی به راه انداختند. طولی نکشید که دستکشهای عطری در سراسر فرانسه به فروش می رسید.

تاریخچه عطریات دوره ۱۶۰۰-۱۷۰۰

سالهای بین ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ به دوره کلاسیک مشهور است. استفاده از عطریات در کاخ ورسای به حد غیرقابل کنترلی رسیده بود. سازندگان دستکشها، عطرها و پودرها سازماندهی می شدند و تجارت خود را گسترش می دادند.

ورسای تبدیل به یک چراغ راهنما شده بود که عادات، رسوم و روش خود را به دیگران دیکته می کرد. در طول ۴ سال، پادشاه آنها تنها یکبار حمام کرده بود. همه چرک و کثیف بودند. مردان و زنان بیش از حد از عطر و لوازم آرایشی استفاده می کردند. مجلس اجازه داد تا به دستکش سازان لقب عطر ساز و سپس پودر ساز داده شود. شهرهای مونت پلی و گرس رقابت سختی در کشت و پرورش گلها و برگهای دارویی از قبیل میخک صدپر، بنفشه، یاسمن، رز، مریم و اسطو خودوس داشتند.

تاریخچه عطریات دوره ۱۷۰۰-۱۷۸۹

در این دوره زنان با مدل موها، آرایش و عطر خود بی وقفه به دنبال رموز اغواگری بودند و مد اجباری حاکم شد.
دربار لوئی پانزدهم “دربار خوشبو” نامیده می شد. استفاده از عطرهای مختلف در هر روز اجباری بود. سرکه های آرایشی پدیدار شدند. این دوره دوران جشنها و شادیها با آسایش خیال بود که ماری آنتواین در کانون آن قرار داشت. مجلات و روزنامه ها اصول ظرافت و زیبایی زنانه را چاپ می کردند که بسیار مورد توجه قرار می گرفت. بهداشت دوباره رواج پیدا کرد. سلیقه بویایی پیشرفت کرد و بوهای لطیف و غیر ساده طرفدار پیدا کرد، و این امر موب کمک به ثروت خانه های مشهور عطرسازی ایرانی شد. شیمیدانان در حال پیشرفت بودند. آنها در بهبود تکنیکهای عطرگیری با روغن جاذب و تقطیر موفقیت کسب کردند.
در کلن، ژان آنتوان فارینا “ادکلن” را روانه بازار کرد.

تاریخچه عطریات دوره ۱۷۹۰-۱۸۶۰

این سالها به دوره ناپلئونی مشهور است. سرانجام افراط گریهای فرمانروائیها به پایان رسید. زنان همانند دسته گل دوران عشق و عاشقی به دنبال رایحه ای لطیف بودند تا بتواند شخصیت آنها را منعکس کند. در سال ۱۷۸۹ بوی باروت پس از انقلاب فرانسه همه جا را فرا گرفته بود و عطرها مورد نفرت بودند.

امپراتریس ژوزفین ثروت خود را صرف عطرهای نامتعارف و غیر بومی کرد و ناپلئون معتاد به استفاده از ماساژورهای حاوی ادکلن بود. متخصصین بهداشت انگلیسی به ترویج حمام با مواد معطر پرداختند. در دوران خیالپردازیهای عاشقانه، زنانه علاقه شان را نسبت به آرایش و عطرهای قوی از دست داده بودند. آنها دستمال معطر با بوی ملایمی در دست نگه می داشتند.

تاریخچه عطریات دوره ۱۸۶۰-۱۹۰۰

تاریخچه عطریات دوره 1490-1600

این دوره، دوره عطرسازی مدرن است. در اواخر قرن نوزدهم، صنعت عطر بیشتر زنان قشر متوسط را هدف قرار داد. اولین مواد تشکیل دهنده مصنوعی پیدایش یافتند. دوره دومین امپراطوری علاقه مفرط به خس خس و نعناع هندی داشتند. با قدرتمند شدن قشر متوسط که سبب پیدایش عطرهای خالص تر شد، این مد و هوس زودگذر در اواخر قرن نوزدهم پایان یافت. مبادله کالاهای لوکس شکوفا شد و به عطرسازی بیشتر به چشم یک هنر نگاه می کردند. نوتهای جدید و اصیل عطر نظیر کومارین، گل آفتابگردان، وانیلین و نمونه های اولیه آلدئیدها، که از طریق فرایندهای مصنوعی جدید شیمیایی خلق شدند، باعث انقلابی در سیستم بویایی شدند و این آغاز عطرسازی مدرن بود.

تاریخچه عطریات دارای داستانهای مفصلی است که در بخش اخبار لیلیوم آورده خواهد شد. پست های بعدی را دنبال کنید.

Previous Post تاریخچه عطریات
Next Post تاریخچه عطریات دوره 1900 تا 2000

پاسخ دهید