Rate this item
  • 0.00 / 5 5
(0 votes)

رد بویی که عطرها از خود به جای می گذارند ما را به جاهای دوری می برد، در واقع سفری است که ما را به مرز تمدن ها هدایت می کند. تاریخ عطرها انعکاسی از انسانیت می باشد: وسیله ای برای داد و ستد، محافظت در برابر بیماریها، دارویی با فضیلت الهی ، یک پیام دلاورانه و….

در هر دوره تاریخی عطرها با مرتبط ساختن مفهوم تجاری و دارویی خود ، تقدس و ویژگیهای شهوانی یک جامعه را منعکس می کند. دنیای بدون عطر همانند یک دنیای بدون تاریخ می باشد.

تاریخچه عطریات دوران باستان

تاریخچه عطریات دوران باستان

در تمدن های باستانی، عطر بعنوان هدیه ای برای خداوند تلقی می شد. مردم آن دوران بر این باور بودند که عطر باعث تعالی بدن انسان شده و از این رو باعث خوشنودی خداوند می شود.

در تمدنهای باستانی از مصر تا یونان، عطرها به گونه حال نبود. گلها ، گیاهان معطر، صمغها و رزینها مواد خامی بودند که در طی مراسم هایی به خداوند تقدیم می شدند. با گذشت سالها علاقمندی به مواد معطر تشدید و موارد مصرف آنها چند برابر شد که از آن جمله می توان به ضدعفونی سازی (بخور) ، روغنها، مرهمها، مخمر مشروبات الکلی و…. اشاره کرد که ثروتمند و فقیر برای نزدیکی و قرب الهی از آنها استفاده می کردند. آنها بر این باور بودند که عطر باعث تجلی زیبایی و قدرت آنها خواهد شد و عطر بدن انسان را کاملتر می کند و باعث شفای دردهای مزمن خواهد شد. این تصورات متعالی با گذشت سالها رو به زوال گذاشت و عطرها تبدیل به یک عامل مهم در مجالس عیاشی و خوشگذرانی شدند.

تاریخچه عطریات قرون وسطی

در قرون وسطی از گیاهان برای محافظت در مقابل بیماریهای همه گیر استاده می شد و درحالیکه عطرهای مشرق زمین را وسوسه های لذت جنسی می خواندند و در کلیساها شیمیدانان را توبیخ می کردند.

در آن دوران، جنگجویان جنگهای صلیبی با خود مواد خام جدید و تکنیکهای عطرسازی جدیدی را از مشرق زمین به همراه آوردند. شیمیدانان اروپایی با دنبال کردن راه چینی ها و عربها توانستند اتیل الکل و فرایند تقطیر را کشف کنند. سفرهای مارکوپولو کمک زیادی به بالا رفتن میزان تجارت ادویه جات شد.در آن دوران بر این باور بودند که بوهای خوشایند خواص ضدعفونی کننده دارد و از انسان در برابر بیماریهای همه گیر محافظت می کند و به همین دلیل افراد ثروتمند با خود توپهای عطرآگینی حمل می کردند که در آن از مشک، کهربا و رزینها معطر پر شده بود.

در این دوره استفاده از عطرها شیوه جدیدی به زندگی آنها بخشیده و با وجود هشدارهای جدی کلیساها و نجیب زادگان، برای بالا بردن هر چه بیشتر لذتهای جنسی از وان های مملو از مواد معطر شهوانی استفاده می کردند.

تاریخچه عطریات دارای داستانهای مفصلی است که در بخش اخبار لیلیوم آورده خواهد شد. پست های بعدی را دنبال کنید.

Previous Post روش تهیه مواد اولیه عطرها
Next Post تاریخچه عطریات دوره 1490 تا 1900

پاسخ دهید