Rate this item
  • 0.00 / 5 5
(0 votes)

روش تهیه مواد اولیه عطرها را در این مقاله اختصارا شرح می دهیم. قبل از اینکه عطرها ساخته شوند، ابتدا مواد تشکیل دهنده آنها باید تهیه و گرد آوری شوند. مواد معطر مصنوعی از طریق خالص سازی و سنتز شیمیایی در آزمایشگاه تولید می شوند. مواد اولیه معطری که از منابع طبیعی به دست می آیند مستلزم بکار بردن شیوه های مختلفی برای استخراج عطرها از مواد خام می باشند. نتیجه حاصل از استخراج در این روشها، بسته به مقدار موم موجود در محصول استخراج شده ، یابه صورت اسانس یا آبسولوت (ماده تخلیص شده)، پاکانکریت (موم سفت) و یا کره روغنی می باشد.

در همه این تکنیکها، به میزانهای مختلف، شاهد تغییر بوی ترکیبات معطر که از مواد خام بدست آمده اند، می باشیم.این امر بدلیل مواردی همچون گرما، حلالهای قوی، قرار گرفتن در معرض اکسیژن (که در فرایند استخراج استفاده می شود) اتفاق می افتد و باعث تغییر در ماهیت و طبیعت ترکیبات معطر بدست آمده می شود. مجموع این عوامل باعث تغییر در خصوصیت بویایی آنها شده و یا آنها را بی بو می کند.

شرح روش تهیه مواد اولیه عطرها

استخراج توسط خیساندن در حلال:

رایج ترین و اقتصادی ترین شیوه برای استخراج مواد اولیه معطر در صنعت عطر سازی نوین می باشد.در این روش مواد خام حلال که می تواند مواد معطر مورد نظر را در خود حل کند، خیسانده می شوند. عمل خیساندن می تواند از ساعتها تا ماهها به طول انجامد.
استخراج ترکیبات معطر الیاف چوبی و گیاهی و همینطور مواد اولیه ازمنابع حیوانی اغلب بوسیله این روش انجام می گیرد. از دیگر موارد عطرگیری از موادی است که بسیار فرار هستند و نمی توان از روش تقطیر استفاده کرده و یا اینکه حرارت باعث تغییر در ماهیت طبیعی آنها می شود. به طور معمول ماده حلال مورد استفاده در این روش اتانول، هگزان و دی متیل اتر می باشد.

استخراج توسط مایع فوق بحرانی:

یک تکنیک نسبتا جدید که در آن برای عطر گیری از موادخام همانند دی اکسید کربن فوق بحرانی استفاده می شود. (دی اکسید کربن بحرانی مایعی است که در بالاتر از نقطه بحرانی دما و فشار نگهداری می شود.) در این روش بدلیل استفاده از حرارت با دمای بسیار پائین و نیز حلالی که واکنش پذیر با مواد دیگر نیست، مواد معطر استخراج شده بوی شبیه به مواد خام اولیه خود دارند.

استخراج توسط اتانول :

نوعی روش استخراج با ماده حلال می باشد که در آن برای عطر گیری از مواد خام خشک و همچنین عطرگیری از مواد روغنی و ناخالص به جا مانده از روش استخراج توسط روغن جاذب – که متعاقبا در این مقاله توضیح داده خواهدشد – به کار می رود. از این روش برای عطرگیری از گیاهان تازه استفاده نمی شود چرا که حاوی مقادیر زیادی آب هستند.

تقطیر :

تقطیر

دستگاه تقطیر قدیمی شرکت Fragonard

یک تکنیک مرسوم برای تهیه مواد اولیه معطر (عطرگیری) از گیاهانی مانند بهارنارنج و رز می باشد. در این روش مواد خام حرارت داده می شوند و مواد عطری حاصل از بخار آن، میعان شده و جمع آوری می شوند.

تقطیر بخار:

در این روش بخار حاصل از جوشاندن آب به درون ماده خام نفوذ و عبور می کند و باعث بیرون آوردن ماده عطری فرار آن می شود. سپس این بخارات که حاوی مواد عطر هستند، در شیشه ای به نام بالن فلورنتین سرد شده و به مایع تبدیل می شوند. به این ترتیب امکان جدا کردن روغن معطر حاصل از آب وجود دارد. آب حاصل پس از میعان که حاوی مقادیری از روغن و مواد معطر است هیدروسل نامیده می شود و در برخی مواقع قابل فروش است.
این روش معمولات برای عطرگیری از گیاهان تازه، گلها و برگها و ریشه ها بکار می رود.

تقطیر خشک / تخریبی :

در این روش مواد خام در دستگاه تقطیر بطور مستقیم بدون وجود حلال یا آب حرارت داده می شوند. ترکیبات معطری که توسط حرارت بالا از مواد خام گرفته می شوند اغلب دستخوش گرما شده که موجب شکل گیری ترکیبات معطر متفاوتی می شود و از این رو نوتهای بویایی متفاوتی نسبت به ماده خام آن حاصل می شود.
از این روش برای عطرگیری از کهربای فسیلی، چوبهای معطر که بوی سوختگی آنها موردنظر می باشد، استفاده می گردد.

تفکیک جزء به جزء :

با استفاده از برج تقطیر و تجزیه می توان اجزا مختلفی که تقطیر شده اند به منظور بهبودی بوی محصول نهایی به طور دلخواه جدا کرد. اگر چه محصول بدست آمده با این روش گران است، اما گاهی اوقات برای از بین بردن بوی نامطبوع یک ماده از این تکنیک استفاده می شود، همینطور با استفاده از این روش عطار قادر خواهد بود تا کنترل بیشتری به روی فرایند ترکیب اجزا داشته باشد.

پرس سرد :

در این روش ماده خام تحت فشار قرار گرفته و اسانس حاصل جمع آوری می شود. از این روش برای روغن گیری از پوست میوه ها بخصوص مرکبات استفاده می شود. این روش از نظر اقتصادی مقرون بصرفه می باشد چرا که روغن موجود در آن باندازه کافی زیاد هست.

استخراج توسط روغن جاذب :

در این روش مواد خام را بروی چربی حیوانات یا موم قرار می دهند تا مواد عطری آن به داخل چربی نفوذ کند سپس ماده حاصل را در الکل اتیل می خیسانند تا روغن معطر از آن به داخل الکل نفوذ کند و بعد از پریدن الکل، محصول نهایی روغن معطر به دست می آید.
این روش زمانی انجام می شود که امکان استفاده از روش تقطیر وجود دارد. حرارت بالا باعث ایجاد تغییرات در ماهیت ترکیبات معطر می شود. این تکنیک به دلیل هزینه بر بودن و همینطور وجود روشهای عطرگیری مؤثرتر و کارآمدتر در صنعت عطرسازی زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

Previous Post معرفی گروه بویایی عطرها
Next Post تاریخچه عطریات

پاسخ دهید